Asset Publisher Asset Publisher

Silvarium - ogród leśny

Angielski zoolog, ewolucjonista i filozof Henry Thomas Huxley pisał w 1865 roku: „Dla osoby nieobeznanej z sekretami przyrody, przechadzka po łonie natury jest jak zwiedzanie galerii wypełnionej cudownymi dziełami sztuki, z których dziewięć na dziesięć odwróconych jest twarzą do ściany".

 

Ten niestrudzony propagator idei Darwina, pionier kierunku ewolucyjnego w naukach zoologicznych, wskazywał niedwuznacznie, że podstawą każdego poznania, a więc i przyrody, jest wiedza.

Dla człowieka XXI wieku twierdzenie Huxley'a zdaje się być truizmem. Ale czy na pewno? Wszak wielu dalej hołduje zasadzie iż wystarczy „ogólny pogląd niezamącony szczegółami". Być może czasami nawet wystarczy, ale na pewno nie w odniesieniu do świata przyrody, którego misterium nie da się zrozumieć bez poznania mechanizmów nim kierujących.

Las, najdoskonalsza formacja natury, nie jest tu wyjątkiem. Bo chociaż niektórzy trawestując hasło z pierwszej polskiej encyklopedii autorstwa Benedykta Chmielowskiego powiadają „jaki jest las każdy widzi" to często patrząc - nie widzą, a słuchając - nie słyszą.

Jeśli jednak uzmysłowimy sobie, że las bez ludzi będzie istniał, zaś człowiek  bez lasu nie przetrwa, to zapewne zapragniemy go poznać. Warto bowiem zgłębiać wiedzę o otaczającej nas przyrodzie, uczyć się pokory i szacunku do naszego ożywionego i nieożywionego mikrokosmosu. By czyniąc ziemię sobie poddaną, nie zniewalać  jej.

„Obieżylas", będąc elementem szerszej koncepcji zintegrowanego systemu edukacji prowadzonej przez leśników, jest swoistym quasi przewodnikiem po meandrach wiedzy przyrodniczo-leśnej. Nie stroniąc od anegdot i ciekawostek wprowadza w tajemniczy świat Silvarium – niepowtarzalnego ogrodu leśnego.

Dzięki "Obieżylasowi" być może uda się Wam coś więcej zauważyć, coś więcej zrozumieć -  by potem, by potem z wzajemnością pokochać Puszczę Knyszyńską.

Las to niezwykła emanacja natury a także niemożliwy do przecenienia element życia społeczno-gospodarczego. To miejsce, gdzie człowiek uświadamia sobie znaczenie przyrody dla swego istnienia. Trudno nie zgodzić się z ks. prof. Stanisławem Ziębą, który mówi, że wraz z rozwojem cywilizacji, systemy leśne stały się przedmiotem konfrontacji ekologii i ekonomii, socjologii i aksjologii, polityki i kultury. Stały się dobrem, którego brak człowiek odczuwa jako doskwierające ubóstwo.

W tym starciu oczekiwań i możliwości, filozofii i praktyki, kluczową rolę odgrywa poznanie. Nie od dziś wszak wiadomo, że by zrozumieć, trzeba poznać nieznane, zgłębić obce, zauważyć to co z pozoru wydaje się oczywiste.

Pierwszym krokiem do wrót tajemnicy lasu jest zrozumienie konieczności zachowania porządku zawarowanego prawami przyrody i przyjęcie na siebie odpowiedzialności za przestrzeganie hierarchii wartości z nią związanych. Później pozostaje tylko chłonąć i chłonąć - wiedzę,  emocje i ponadczasowe przesłanie natury.

Jakże jednak to uczynić, gdy wokół dominuje „cywilizacja prawego kciuka", a prawie każde pojęcie niepoprzedzone samogłoską „e" postrzegane jest jako mało nowoczesne, infantylne, wręcz archaiczne, jednym słowem gorsze i gdy „wyścig szczurów" zawłaszcza czas ostatecznie unicestwiając zarówno zwycięzców jak i przegranych.

Niestety, wskazanie uniwersalnej recepty nie jest możliwe. Trudno wszak leczyć dolegliwości, na które sami dajemy przyzwolenie. Szkoda jednak czasu na jałowe dywagacje. Oto propozycja nie do odrzucenia. Skorzystajcie Państwo z niepowtarzalnej okazji, by jak w antycznym dramacie przestrzegającym zasady jedności czasu, miejsca i akcji, zagrać jednocześnie rolę widza i głównego bohatera w niekończącym się spektaklu natury w naszym ogrodzie zwanym Silvarium.

Nie jest to ogród zoologiczny, ani botaniczny – to unikalny ogród leśny. Tu, jak w czarodziejskiej soczewce, koncentrują się niepowtarzalne walory podlaskich lasów. Pokazujemy przyrodę, którą tak naprawdę, jeśli nauczycie się nie tylko patrzeć, ale i widzieć,  zobaczycie  nieopodal siebie w lesie, w śródpolnym zagajniku, a nawet w miejskim parku.

Nie dajemy Państwu do ręki przewodnika z suchymi  informacjami. Zapraszamy natomiast do wspólnej podróży przez bajeczny świat przyrody. Chcemy dzielić się emocjami, obserwacjami i wiedzą o naturze, by potem dyskretnie usunąć się w cień i zostawić Państwa sam na sam z przyrodą.

PS.  "Obieżylas" - zainteresowani mogą otrzymać w siedzibie Nadleśnictwa Krynki w Poczopku

 

Z uwagi na zmiany organizacyjne dotyczące funkcjonowania "Galerii" więcej informacji uzyskają Państwo pod numerami telefonów:
85-7229658, 533391059 (TYLKO W DNI ROBOCZE: PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK 7.00 - 15.00)
lub e-mail: krynki@bialystok.lasy.gov.pl; robert.konowal@bialystok.lasy.gov.pl;

Informujemy jednocześnie, iż ogród przyrodniczo-leśny SILVARIUM udostępniamy dla zwiedzających przez cały rok od świtu do zmierzchu.